دیدگاه فوکساس راجع به معماری و آینده آن

به اشتراک بگذارید

دیدگاه فوکساس راجع به معماری و آینده آن

۱۳۹۷/۱۱/۱۵ ۳۵

معماری درباره‌ی کیفیت فضایی است. معماری باید زندگی مردم را ارتقا دهد، به‌ویژه زندگی‌های شتاب‌زده‌ی شهرنشینان را. ساختمان نباید فقط مشکلات عملی [مردم] را حل کند بلکه باید [به مردم] احساس ببخشد. معمار مسئولیتی بر دوش دارد، به این دلیل که چیزی که او می‌سازد قرار است برای مدتی طولانی بر روی زمین بماند. این مسئولیتْ ما را نسبت به جامعه‌ی شهری متعهد می‌کند، زیرا ساختن چیزی زیبا اگر نیازهای کاربر را در نظر نگیرد، امری بیهوده خواهد بود. اگر به مردم عشق می‌ورزید، اگر به منظر و انسان‌ها عشق می‌ورزید، پس قطعاً به پژوهش و تجربه خواهید پرداخت. شما باید مردم مختلف را بشناسید، تاریخ‌های مختلف و نیازهایشان را بشناسید. باید بدانید ترافیک از کدام جهت حرکت می‌کند، مردم از کدام طرف حرکت می‌کنند، رنگ چراغ راهنمایی چطور عوض می‌شود… هر چیزی، از داستان‌های کوچک گرفته تا تاریخ‌های بزرگ. من همیشه از مشاهده‌ی طبیعت شروع می‌کنم. هر چیزی می‌تواند یک منبع الهام مناسب باشد، یک طلوع باشکوه، دنیای زیر آب، ابرهایی که در آسمان حرکت می‌کنند و آتش‌فشان‌های غران. هدف پیدا کردن روح امور است. مهم‌ترین کاری که معمار باید انجام دهد، پس از تأمین کردن نیازها، ایجاد احساس است.

به نظرم راه‌های مختلفی برای برخورد با معماری وجود دارد. عوامل مختلفی بر یک فرم ساخته شده تأثیر می‌گذارند. بستری که پروژه در آن قرار دارد، مردمی که قرار است در آن فضا ساکن شوند، ماهیت مصالحی که در آن استفاده می‌شود؛ این عوامل بر فرمی که شکل می‌گیرد تأثیر گذار هستند. ترکیبی از این عوامل است که یک معماری و سازمان‌دهی [فضایی] را به وجود می‌آورد. من خودمان را به یک فرآیند فکری یا یک روش از پیش تعیین شده محدود نمی‌کنم. زبانی که در هر پروژه شکل می‌گیرد، از خصوصیات آن پروژه است. من سعی می‌کنم با ترکیب سبک‌ها و عناصر مختلف، [نوعی] یکتایی به وجود بیاورم. نتایج و نمودهای خارجی آن، مختلف است ولی فرآیند معمولاً ثابت می‌ماند. اگر در جایی از بتن استفاده کنم، در جای دیگری پارچه را امتحان می‌کنم. همه‌ی پروژه‌ها تغییر می‌کنند. آن‌ها ایستا نیستند. فرآیند [طراحی] ترکیبی است از پژوهش، بررسی، آزمایش و وارسی موشکافانه. این ارزیابی‌ها منجر به فرم ساخته شده‌ی واقعی می‌شوند؛ فرآیند و نتایج نهایی از اهمیت یکسان برخوردارند. بخش بزرگی از الهامات از خود سایت به‌دست می‌آیند. پژوهش در معماری کار سختی نیست.

هر پروژه باید از قبلی متفاوت باشد چرا که فرآیند طراحی راه ممتد تجربه کردن است. من نگاه نمی‌کنم. همان‌طور که پیکاسو یک بار گفت «او جست‌وجو نکرد، او یافت»، من همیشه تلاش می‌کنم بیابم.م.ف: اطلاعات در قالب تکنولوژی به همه‌ی جنبه‌های زندگی معاصر ما نفوذ کرده است، غیرممکن است که با آن درگیر نباشیم. نوآوری‌ها در زمینه تکنولوژی یکی از عواملی هستند که به ما کمک می‌کنند تا «رویاها»مان را ارائه کنیم. تکنولوژی [واقعیت] مجازی بسیار مفید است. به شما این امکان را می‌دهد که کنترل بیشتری بر روی پروژه داشته باشید و قبل از آنکه نهایی شود و شکل قطعی بگیرد، آن را واضح‌تر تجسم کنید. ولی باید اول تصویری عینی داشته باشید، فقط بعد از آن است که کامپیوتر می‌تواند نقاط را تشخیص دهد و سه بعدی کند و طرح را نمایان کند. من از هر ابزاری که بتوانیم استفاده می‌کنم تا یک ایده را به واقعیت و یک تصویر را به واقعیت تبدیل کنم. این همیشه بخشی از دنیای من بوده است. انسان‌ها وقتی نیاز داشتند تا سنگ‌های بزرگی را از جایی به جای دیگر منتقل کنند، چرخ را اختراع کردند. ما نه تنها هنوز به چرخ احتیاج داریم، بلکه به ابزارهای متفاوتی برای مشکلات مختلف نیاز داریم. تکنولوژی دوست و کمک بزرگی برای ماست. من از استفاده از آن نمی‌ترسم. بدون نوآوری هیچ آینده‌ای وجود ندارد.

م.ف: من معتقدم که آفرینش متعلق به آینده است و نه گذشته. باید برای آینده‌تان بیشتر رؤیا داشته باشید تا در مورد گذشته. می‌دانیم که هنوز کارهای بسیاری می‌توانیم بکنیم: ما می‌توانیم صلح‌طلب باشیم، می‌توانیم با دیگران دوستانه برخورد کنیم، می‌توانیم به دیگران عشق بورزیم. معماری می‌تواند به ما کمک کند این کارها را بکنیم. آنچه که پیش رویمان داریم که مربوط به گذشته است، فقط بستر نیست، بلکه فکر کردن به شهرهای آینده نیز هست. معاصر بودن به معنی کار کردن در یک زمینه و در نظر داشتن این موضوع است که حداقل در بیست سال آینده، اوضاع چگونه خواهد بود. مهم‌ترین مسائل دوران ما این‌ها هستند: بی‌ثباتی معماری معاصر و پایداری. انسان‌ها دیگر در حومه‌ی شهرها زندگی نمی‌کنند، بلکه اکثراً ساکن مناطق متراکم شهری هستند. طراحی شهری باید بر اساس مطالعه‌ی امروز، بازتاب‌دهنده‌ی گذشته و تفکر دقیق در مورد پیامدهای فعالیت‌هایمان بر آینده باشد.

معمار مسئولیت بزرگی در قبال جامعه‌ی شهری، انسان‌ها و محیط زیست دارد. معماری باید با استفاده از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها، راه‌حل‌هایی دوستدار محیط زیست ارائه دهد تا کمترین تأثیر را بر روی کره زمین بگذارد و با کمترین مصرف انرژی ممکن، بهترین شرایط محیطی را درون ساختمان ایجاد کند. البته در کنار این‌ها باید به یاد داشته باشیم که معماری باید به مردم احساس بدهد. ما در هنگام ساخت به این اصول فکر می‌کنیم: بازتولید بخشی از طبیعت، ادغام آب و حداکثرکردن ذخیره‌ی انرژی. ما قاطعانه معتقدیم که می‌توانیم با اعمال، طرح‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی که جنبه‌های زیست محیطی، سیاسی، اجتماعی، فردی و اقتصادی را در بر می‌گیرند، پایداری شهرهایمان را بهبود دهیم. هدف، ایجاد یک جغرافیای مصنوع است که منظر، اقتصاد و انسانیت را با هم ترکیب کند.

آخرین پروژه‌های ما، از نخستین مراحل با سیستم‌هایی تصور شدند که با استفاده از دانش زمین-گرماییو تولید همزمان برق بتوانند به بیشترین حد از کارایی انرژی دست‌یابند. همانطور که همیشه گفته‌ام، پایداری رکنی مرکزی است، این راهی نوآورانه برای طراحی جایی است که در آن زندگی و کار می‌کنیم و زیستگاهی سالم و مولد برای مردم ایجاد می‌کند. من اعتقاد دارم وقتی جغرافیایی تولید می‌کنیم که اقتصاد، منظر و مردم را در کنار هم می‌گذارد، می‌توانیم پایداری شهرها و فضاهای عمومی‌مان را افزایش دهیم. رمز [این کار] تحقیق کردن در مورد راه‌حل‌های جدید است. اندیشیدن سریع و مختصر درباره‌ی زمان حال و اختصاص همه‌ی انرژی بر روی آینده. فکر می‌کنم که، چه امروزه و چه در آینده، بعضی عناصر برای معمار بودن اساسی هستند. اول از همه اینکه باید ایده داشته باشید و باید بتوانید از این ایده‌ها چنان سرسختانه و مصمم دفاع کنید که تا حد ممکن شکل اصلی‌شان تقلیل نیابد. همچنین توانایی برقراری ارتباط و انتشار آنها نیز اساسی است.

برچسب ها: معماریمعماری در آیندهمعماران معاصردیدگاه معماران
جستجو

نشانه (١)
نشانه (١)

نشانه اي ديدم، ولي تار مينمود، تأويل هم به كيفيت تصوير كمكي نميكرد، لذا بر آن شدم تا قدري رنگ بر بوم بزنم.

بیشتر بخوانید

پنجره و پرده
پنجره و پرده

پنجره ميتواند تابلويي بر ديوار باشد كه پرسپكتيو را به سمت خود ميكشد...

بیشتر بخوانید

تفکری اجمالی بر زبان و معماری
تفکری اجمالی بر زبان و معماری

پروژه ی معماری هم مانند زبان گفتاری بایستی یا شاید بهتر است با مخاطبان خود گفتگو برقرار کند، شاید سخن بگوید به چه منظوری این فرمها شکل گرفته یا نگرفته؟ چه اتفاقاتی بایستی بیافتد یا نباید بیافتد؟ چه زیباتر مینماد این ساختمان های فکر شده و چه گفتمانی صورت خواهد گرفت؟

بیشتر بخوانید

دیدگاه فوکساس راجع به معماری و آینده آن
دیدگاه فوکساس راجع به معماری و آینده آن

معماری درباره‌ی کیفیت فضایی است. معماری باید زندگی مردم را ارتقا دهد، به‌ویژه زندگی‌های شتاب‌زده‌ی شهرنشینان را. ساختمان نباید فقط مشکلات عملی [مردم] را حل کند بلکه باید [به مردم] احساس ببخشد. معمار مسئولیتی بر دوش دارد، به این دلیل که چیزی که او می‌سازد قرار است برای مدتی طولانی بر روی زمین بماند. این مسئولیتْ ما را نسبت به جامعه‌ی شهری متعهد می‌کند، زیرا ساختن چیزی زیبا اگر نیازهای کاربر را در نظر نگیرد، امری بیهوده خواهد بود. اگر به مردم عشق می‌ورزید، اگر به منظر و انسان‌ها عشق می‌ورزید، پس قطعاً به پژوهش و تجربه خواهید پرداخت. شما باید مردم مختلف را بشناسید، تاریخ‌های مختلف و نیازهایشان را...

بیشتر بخوانید

دفتر شما در پنج سال آینده :
دفتر شما در پنج سال آینده :

در عرض پنج سال آینده محل کار تغییرات عظیمی خواهد کرد. در سرعتی که تکنولوژی تکامل می‌یابد ، باید آماده باشید تا تغییرات را در پیش بگیرید . برخی کارشناسان ارشد درباره نحوه کار ما در پنج سال آینده  چه پیش‌بینی می‌کنند ؟​

بیشتر بخوانید

۳ پیش‌بینی‌هایی درباره آینده فرهنگ دفتر
۳ پیش‌بینی‌هایی درباره آینده فرهنگ دفتر

فرهنگ یک buzzword ماندگار در دنیای حرفه‌ای است .در واقع ، " فرهنگ استراتژی را برای صبحانه می‌خورد "، هرگز واقعی نبوده است، زیرا یک فرهنگ اداری مثبت ، مهم‌ترین ویژگی شرکت در حین استخدام است . ​ در حالی که واژه فرهنگ می‌تواند در درک آن ابهام داشته باشد ، در هسته آن به محیط کار کارفرمایان اشاره می‌کند .به این ترتیب ، فرهنگ به کار یک شرکت مرتبط نیست ، بلکه به این معنا است که یک شرکت چگونه بر رفاه کارکنان خود تاثیر می‌گذارد . ​ ...

بیشتر بخوانید